Raňajkové kaše

Na kašiach som závislá. Keď ju nemám už dve rána, na tretie ju musím mať. Je toľko spôsobov a možností ako a s čím kašu pripraviť. Na týchto stránkach Vám ukážem, aké kaše mám najradšej ja.

 

Vitamínový ranný mix

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 šálky celozrnného kuskusu, šťavu a kôru z 1/2 citróna, 1PL brezového cukru / xylitolu /, štipka strúhaného zázvoru, 1PL strúhaného kokosu, množstvo podľa chuti - ovocie podľa dostupnosti  / ja som mala jahody, čučoriedky, černice /, hrsť píniových orieškov

Postup prípravý:

Kuskus zalejeme asi na 1 minútu horúcou vodou. Scedíme a presypeme do misky. Pridáme k nemu šťavu a kôru z 1/2 citróna, cukor, zázvor, kokos a poriadne premiešame. Nakrájame si ovocie podľa chuti a posypeme ním kuskus. Na záver pridáme oriešky. Ak v recepte použijete jablka - posypte si ho ešte škoricou. Tiež pre zvýraznenie chuti môžete píniové oriešky opražiť na sucho.

  

Krémové pšeno s horúcimi jahodami a kokosom

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

½ hrnčeka pšena, Štipka soli, 2PL smotanového syra typu Philadelphia, 3PL javorového sirupu, Šťava z ½ citróna, 10ks mrazených jahôd, 2ČL kokosu

Postup prípravy:

Pšeno prepláchneme a uvaríme podľa návodu vo vode so štipkou soli. Necháme ho mierne vychladnúť a zatiaľ si pripravíme jahody. V malom kastróle ich jednoducho ohrejeme na miernej teplote s pridaním 2 PL vody. Keď budú jahody mäkké a pustia krásnu šťavu, odstavíme ich a pridáme k nim 1PL javorového sirupu a premiešame. Ku mierne vychladenému pšenu pridáme smotanový syr, 2 PL javorového sirupu a šťavu z citróna a premiešame. Pšeno naberieme do misiek a polejeme jahodami aj so šťavou a posypeme kokosom.

 

Čokoládová pohánková kaša s malinami

Na prípravu 2 kaší potrebujeme:

6PL Bio pohánkových vločiek, 1 a pol plechovky kokosového mlieka, ½ balenia bio horkej čokolády 70%, 1PL bio kakaa, 2 PL Sirupu Bio Agáve, ½ hrnčeka bobuľového ovocia / maliny, čučoriedky, černice ... /

Postup prípravy:

 

Z pohánkových vločiek a kokosového mlieka uvaríme v menšom hrnci kašu. Miešame vločky, kým dosiahneme hustejšiu konzistenciu. Do uvarenej horúcej kaše pridáme čokoládu nalámanú na kocky a zamiešame. Ak je Vám kaša ešte málo sladká, pridáme 1PL sirupu Agáve. V menšom hrnci si ohrejeme bobuľové ovocie spolu s 1PL sirupu Agáve asi na 2 minúty, kým ovocie trošku zmäkne. Potom ho popučíme pučidlom na zemiaky. Kašu naservírujeme do misiek a polejeme ju pučeným ovocím. 

 

Banánová ovsená kaša s chia semiačkami a sušenými bio višňami

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

8PL ovsených vločiek, 1 banán, 2 hrnčeky ovseného mlieka, 2PL chia semiačok, 1PL Agáve / nemusí byť/, šťava z 1/2 citróna, 1PL kokosový olej na studenú kuchyňu, 2ČL strúhaný kokos, 2ČL sušených bio višní, 2ČL píniových orieškov, lístok mäty na ozdobu

Postup prípravy:

Z ovsených vločiek a mlieka si uvaríme kašu. Ak sa Vám zdá riedka, pridajte vločky, ak hustá pridajte mlieko. Po uvarení zamiešajte do kaše chia semiačka, popučený banán, citrónovú šťavu a kto potrebuje aj Agáve sirup. Premiešajte. Nalejte do misiek a polejte kokosovým olejom, posypte sušenými višňami, kokosom a píniovými orieškami. Aby to lahodilo aj oku, ozdobte kašu mätovými alebo medovkovými lístočkami. Mňaaaam

 

Pohánková kaša s domácimi marhuľami zapekaná pod čokoládovým kramblom

Na prípravu 1 kaše potrebujeme:

3 PL pohánkových vločiek jemných / ak nemáte tak ich rozmixujte /, 3PL ovsených vločiek jemných, 1hrnček pohánkového mliečka / môže byť aj sušeného /, 3PL Agáve , 2 marhule, 2PL kokosu strúhaného, hrsť mandlí nelúpaných nesolených, 1PL ľanových semiačok, 2PL kakaového prášku

Postup prípravy:

Z vločiek 3PL pohánkových a 2PL ovsených a mlieka si urobíme kašu / ak máte radi redšiu pridajte ešte mlieko, ak naopak hustú, dajte mlieka menej /. Osladíme ju 2PL Agávovým sirupom a zamiešame. Vezmeme si zapekaciu misku a kašu do nej nalejeme. Na kašu poskladáme napoly rozkrájané marhule. Rúru si rozohrejeme na maximum. V mixéri - menšom so sekacími nožmi si pripravíme krambl. Vymixujeme 1PL ovsené vločky, mandle, kokos, ľanové semiačka, kakao a 1PL Agáve. Krambl vysypeme na marhule a vložíme na cca 5 minút do rúry, sledujte, len aby kramb schrumkavel. Podávame mierne vychladené.

 

Ovsená kapucíno kaša so škoricou a para orechmi

Na prípravu 1 porcie potrebujeme:

4 PL jemných ovsených vločiek, 1 hrnček ovseného mlieka / sušené alebo tekuté /, 1ČL kvalitnej raňajkovej kávy / ja som použila Ricore /, 1PL Agáve, 1 ČL škorice, 3 ks para orechov, 1PL kokosový tuk, 1 bielko.

Postup prípravy:

Vločky uvaríme v ovsenom mlieku na kašu. Ak máte radi redšiu kašu, pridajte mliečka viac, ak hustejšiu menej. Kávu si rozpustíme v 2PL horúcej vody a vlejeme ju do kaše. Poriadne premiešame. Dosladíme Agáve. Bielko si vyšľaháme na penu a vmiešame ho do kaše. Kašu premiestnime do zapekacej misky a pečieme asi 5 minút na maximum, len nech sa zhora trošičku zapečie.  Na hotovú kašu nalejeme lyžicou kokosový olej, posypeme ju škoricou a orechmi. 

 

Pečený čokoládovo - čerešňový puding z amarantu

Amarant je bezlepková obilnina, ktorá pochádza z juhu Ameriky. Prečo by sme ho mali jesť ? Obsahuje kvalitné nutričné zloženie. Bielkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, železo, vápnik, meď, zinok, horčík, sodík, draslík, selén, mangán, vitamíny A, B, C, E, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú. Zlepšuje trávenie, podporuje obranyschopnosť organizmu, prečisťuje hrubé črevo, podporuje činnosť mozgu, znižuje cholesterol, urýchľuje metabolizmus živočíšnych bielkovín .... atď. Tak poďme si pripraviť skvelý amarantový pokrm :-).

 

Na prípravu 1 porcie / forma o priemere 12cm / potrebujeme:

1 hrnček amarantu, 1 hrnček kokosového mlieka, 1 hrnček vody, 1 ČL škorice, 3 PL Agáve, 2 PL kakaový prášok, 1 PL karobový prášok, 3 bielka, 1/2 sáčku kypriaceho prášku do pečiva, 1ČL kokosového tuku na vymastenie formičky, asi 15 kúskov čerešní, štipka soli

Postup prípravy:

Amaranti si uvaríme v kokosovom mlieku s vodou a štipkou soli podľa návodu / cca 25 min./. Po uvarení, teda keď je amarant mäkký, pridáme kakaový prášok, karob, agáve, škoricu a necháme zmes vychladnúť. Očistíme si čerešne od kôstky a asi 5 ks si aj so stonkou dáme stranou, potom si rozľaháme bielka. Rozohrejeme rúru na 180st. Do amarantu pridáme kypriaci prášok, zamiešame tam čerešne a na záver rozšľahané bielka. Vymastíme si formu kokosovým tukom a pečieme asi 15 minút. Necháme vychladnúť a ozdobíme čerešňami, no a komu je málo skadké, ten si môže puding ešte poliať agávovým sirupom.

 

Čoko - chia puding s malinami

Chia semienka sú schopné absorbovať viac ako deväťnásobok svojho objemu vo vode ( vytvoria gél ). Tento gél spôsobuje pomalý prestup sacharidov do tela. Ďalšou vlastnosťou semienok je ich vysoká antioxidačná aktivita. Chia semienka sú výborným zdrojom vitamínov B, medzi nimi aj vitamínu B-17 ( amygdalin ). Amygdalin má proti rakovinové vlastnosti. Ľudia s rakovinovým ochorením, ho môžu užívať ako doplnok v menšom množstve. Chia semienka obsahujú 5 násobok viac vápnika v porovnaní s mliekom (600mg v 100g chia & 120mg v 100g mlieka) . Vápnik z Chia je ľahšie stráviteľný v tele ako vápnik z mlieka. Chia je najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín.  Ak je Chia použitá ako zdroj omega 3 mastných kyselín, nie je potrebné dodatočné pridávanie umelých antioxidantov ako je napr. vitamín E. Chia neobsahuje cholesterol. Toto je hlavný rozdiel oproti rybacím produktom, ktoré sú bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín,  z ktorých všetky obsahujú isté množstvá cholesterolu. 

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

4kopcovité PL chia semiačok, 4 ks sušených ďatlí, 2 banány, 1PL kakaa, 1 PL karobu, 8 ks malín

Postup prípravy:

Chia semiačka namočíme do vody, necháme ich 10 minút absorbovať všetku vodu. Potom všetky ingrediencie okrem malín hodíme do Vitamixu a vymixujeme na hladký krém. Ak by sa Vám to zdalo husté, stačí zaliať 1/3 pohára vody. Na bežnom mixéri to môžete vyskúšať tiež, ale pravdepodobne nedosiahnete takú hladkú konzistenciu. Maliny popučíme vidličkou a nalejeme na puding pripravený v mištičkách.

 

Krémová quinoa s horúcou malinovou dreňou

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka quinoa, 4 ČL prírodného trstinového cukru, šťavu z 1/2 citróna, štipka soli, 1/3 plechovky kokosového krému, 2 hrnčeky mrazených malín, čerstvá malina a kokos na ozdobu

Postup prípravy:

Quinou uvaríme v osolenej vode, podľa návodu. Po uvarení  ochutíme 2 ČL cukru a citrónom. Potom ju zmiešame s kokosovým krémom. Maliny ohrejeme v kastróliku, ocukríme a necháme chvíľku podusiť, kým zmäknú. Potom ich presypeme do mixéra a vymixujeme na hrubšie pyré. Podávame kokosovú quinou poliatu s rozmixovanými teplými malinami, s čerstvými malinami a kokosom. 

 

Černicová ovsená kaša

Na prípravu 1 porcie potrebujeme:

4 PL jemných ovsených vločiek, 2/3 hrnčeka černíc / moje boli mrazené /, 2PL medu, drvené mandle a kokos na ozdobu 

Postup prípravy:

 

Postup je rýchly. Vo vode si uvaríme ovsené vločky na kašu. Vody pridáte každy individuálne, kto má ráda redšiu kašu dá viac vody a naopak. Na panvicke si krátko ohrejeme černice a rozmixujeme ich. Pridáme ich ku kaši a zamiešame. Osladíme a posypeme orieškami a kokosom. Mňaaaam. 

 

Čokoládový chia puding s čučoriedkami a malinami

Chia semienka sú ďalšou úžasnou superpotravinou. Chia semienka pochádzajú z rastliny Šalvie hispánskej, ktorá má pôvod v Mexiku a Guatemale, kde bola kultivovaná už pred stáročiami. Predstavte si, že sú najlepším zdrojom omega 3-mastných kyselín, obsahujú o 28% viac vlákniny ako napr. ľanové semiačka, 25g chia semienok obsahuje toľkovápnika, ako 2 šálky mlieka a toľko železa, ako je v 4 šálkach špenátu. Perfektne prečisťujú cievy, znižujú zlý cholesterol, obsahujú tryptofán, čiže podporujú zdravý spánok, no a v neposlednom rade obsahujú množstvo antioxidantov, teda pôsobia aj protirakovinotvorne.

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

4 PL chia semiačok, 1PL medu, 1 riadok min.70% horkej čokolády, 1ČL kokosového masla, 1ČL kakaa holandského typu, 1 malá plechovka kokosového mlieka, ovocie podľa ľubovôle na ozdobu, kokos na ozdobu

Postup prípravy:

Chia semiačka vsypeme už večer do uzatvárateľnej nádobky / ja používam sklenenú od masla Ghee :-)/, prilejeme kokosové mlieko, med, rozpustenú čokoládu vymiešanú s kokosovým maslom, kakao a celé to poriadne zamiešame, albo uzavreté pretrepeme. Vložíme na noc do chladničky. Ráno vyberieme, posypeme ľubovoľným ovocím, kokosom a papáme :-). Mazľavá mňamka.

 

Pšeno v kokosovom kréme s jahodovým pyré

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka pšena, 4 ČL prírodného trstinového cukru, šťavu z 1/2 citróna, štipka soli, 1/3 plechovky kokosového krému, 2 hrnčeky mrazených jahôd

Postup prípravy:

Pšeno uvaríme v osolenej vode, podľa návodu. Po uvarení ho ochutíme 2 ČL cukru a citrónom. Potom ho zmiešame s kokosovým krémom. Jahody ohrejeme v kastróliku, ocukríme a necháme chvíľku podusiť, kým zmäknú. Potom ich presypeme do mixéra a vymixujeme na hrubšie pyré. Podávame kokosové pšeno poliate s rozmixovanými teplými jahodami. Mňaaaam.

 

Raňajkový vitamínový doping

Tento môj raňajkový "magľajz" je doslova rannou vitamínovou bombou. Prečo ? Quinoa sa radí medzi obilniny s najvyšším podielom bielkovín s vyváženým množstvom aminokyselín, mak je najvšším zdrojom prírodného vápnika, mandle sa radia medzi najzásaditejší druh orechov, teda neprekysľujú organizmus, hrušky sú ľahko stráviteľným ovocím, pomáhajú pri zažívaní – prečisťujú črevá a odstraňujú zápchu, pôsobia mierne dezinfekčne a teda sú skvelou voľbou na ráno, brusnice sú prírodným antibiotikom, prečisťujú močové cesty a majú vysoké antioxidačné účinky a med je skvelým prírodným, ľahko vstrebateľným a pomaly sa uvoľňujúcim sladidlom s množstvom vitamínov. 

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka quinoi, 1 hrušku, 2 PL mletého maku, 1 PL medu, štipka soli, 1PL sušených brusníc na ozdobu, 1PL citrónovej šťavy, 2 PL mandlí nepražených a nesolených

Postup prípravy:

Quinou si uvaríme podľa návodu. Scedíme ju. Mak si namočíme na chvíľu do horúcej vody. Nakrájame si hrušku na kocky. Brusnice si namočíme na chvíľu do horúcej vody. Do Quinoi pridáme med, štipku soli, mak, hrušku, scedené brusnice a mandle. Všetko premiešame a mlsáme.

 

Pšeno s jablkami, medom, škoricou a orieškami

Prečo práve pšeno ? V mojich receptoch sa objavuje pomerne často, tak odpoveď v skratke nájdete tu. Pšeno je obilnina a je bohaté na mangán, horčík, fosfor, železo, zinok, vitamíny skupiny B. Neobsahuje lepok a je vhodné aj pre celiatikov. Po uvarení si pšeno zachováva svoju zásaditosť, preto je vhodné pre ľudí trpiacich prekyslením organizmu. Konzumáciou pšena produkujete v tele aj serotonín, takže jedzte pšeno a budete šťastnejší :-) 

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka pšena, 1/2 jablka, 1 ČL škorice, 1 PL medu, štipka soli, 1PL sušených brusníc na ozdobu, 1PL citrónovej šťavy, 1 ČL pražených drvených lieskovcov a 1ČL píniových orieškov

Postup prípravy:

Pšeno uvaríme v osolenej vode, podľa návodu. Po uvarení a miernom vychladení ho zmiešame s medom a citrónovou šťavou. Na pšeno nastrúhame na hrubo jablká a posypeme ho škoricou, lieskovcami a píniovými orieškami.

 

Pudingová kaša zo pšena a maku s brusnicami a praženými lieskovcami

 

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka pšena, 1/2 hrnčeka maku, 1 PL ovseného sušeného mlieka, 1 PL Agáve sirupu, štipka soli, 1PL sušených brusníc, 1 PL pražených drvených lieskových orieškov, 1ČL tekvicový olej

Postup prípravy:

Pšeno si rozmixujeme nasucho s ponorným mixérom, až do múčnej konzistencie. Vysypeme múčnu zmes do hrnca v ktorom ju budeme variť, pridáme soľ, mak, sušené mlieko a zalejeme 1 a pol hrnčekom čistej vody. Miešame, kým sa zmes neprivedie do varu a nezhustne do kašovej konzistencie. Stále miešame. Pridáme Agáve sirup.  Po dosiahnutí požadovanej konzistencie odstavíme. Podávame posypané sušenými brusnicami, praženými lieskovcami a polejeme ju tekvicovým olejom.

 

Grepová ovsená kaša so škoricou, kokosom a lieskovcami

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1 hrnček ovsených vločiek, 2 stredne veľké grepy, 3PL javorového sirupu, 2ČL škorice, 2ČL lieskových orieškov drvených, 4 ČL kokosu strúhaného, 2ČL sézamový olej

Postup prípravy:

V troške vody uvaríme z ovsených vločiek hustú kašu. Necháme ju trošičku vychladnúť. Medzitým si vytlačíme šťavu z grepov a nalejeme ju do mierne vychladenej kaše, čím kašu rozriedime na akurátnu konzistenciu. Mohli by sme kašu variť aj priamo v grepovej šťave a nechať to prejsť varom, ale vysokou teplotou tak ochudobníme grep o drahocenné vitamíny. Preto varíme vo vode a šťavu pridáme po miernom vychladení. Pridáme javorový sirup a posypeme škoricou, kokosom a lieskovými orieškami. Na konci ešte zakapneme sézamovým olejom.

 

Pečená tiramisu ovsená kaša

Tak táto kaša je pecka ! Chuť tiramisu je v nej cititeľná, pritom je zdravá. Tí z Vás, ktorí ste kávičkári si pridajte viac kávy, tí, ktorí kávu nemusíte zasa viac kakaa. Chuť vyhovie každému. Tak vyskúšajte túto dobrotu.

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1 hrnček hrudkovitého tvarohu / ideálne domáceho /, 1 biely hustý jogurt, 4PL ovsených vločiek, 2PL mlieka, 2ČL rumovú arómu, 2ČL instantnej kávy, 2ČL kakaového prášku, 1ČL prášku do pečiva, 1 bielko, 4PL Agáve sirup

Postup prípravy:

Ja som kašu pripravovala v mixéri, ale kľudne si jú pripravte len zmiešaním surovín, budete mať hrudkovitejšiu štruktúru. Takže rozmixovala som si tekuté suroviny a do nich som pridala suché. Všetko v mixéri. Potom som zmes vyklopila do zapekacích misiek a piekla 25 minút na 200st. Inak super chuť je aj bez pečenia, manžel ochutnal surovú a chutila výborne. V takom prípade nepridávajte bielko. Pri podávaní som to posypala ešte instantnou kávou.

 

Pečená celozrnná pšeničná kaša

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1 hrnček pšeničných celozrnných vločiek, 1/2 hrnčeka pšeničných klíčkov, 1PL sušeného pohánkového mlieka, 2PL javorového sirupu, 1 vaječné bielko, 1 vanilka, 1ČL kokosu 

Postup prípravy:

Sušené mlieko nasypeme do hrnca, kde máme cca 0,5 l vody. Nasypeme vločky, klíčky a uvaríme kašu. Ja som ju rozmixovala ponorným mixérom, aby som mala jemnejšiu konzistenciu. Do jemne vychladenej kaše pridáme sneh z 1 bielka, javorový sirup, vnútro z vanilkového lusku a kokos. Zamiešame a dáme do zapekacej misky zapiecť na cca 7 minút na maximum. Sledujeme, kým nám to proste začne hnednúť a keď sa nám už farba bude páčiť - vyberieme, vychladíme a papáme.

 

Malinová pohánková krupica

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1 hrnček pohánkovej krupice, 1PL pohánkového sušeného mlieka, 3PL domáceho malinového džemu, arašidový olej

Postup prípravy:

Asi do 2 hrnčekov vody vysypeme hrnček pohánkovej krupice spolu so sušeným mliekom a privedieme do varu. Ak sa Vám zdá kaša príliš hustá, neváhajte a prilejte vodu, naopak ak riedka, dosypte krupicu. Do hotovej kaše zamiešame domáci malinový džem, vylejeme do misky a nazdobíme kúsok džemu aj na kašu. Pre lepšiu chuť polejeme arašidovým olejom. Jednoduchá, ale fantastická :-).

 

Tvarohový kuskus s medom, limetkou a černicami

Na prípravu potrebujeme:

1/2 šálky napučaného celozrnného kuskusu, 1/2 balenia kvalitného odtučneného tvarohu, 2PL medu, šťavu z 1/2 limetky, 2PL ovsenných vločiek, hrsť černíc, hrsť vlašských orechov, 1ČL sézamu / pre výraznejšiu chuť ho môžete aj opražiť /

Postup prípravy:

Kuskus zalejeme horúcou vodou asi 1 cm nad vrstvu kuskusu, necháme absorbovať všetkú vodu. Medzitým vymiešame tvaroh s limetovou šťavou a medom. Zamiešame s kuskusom a pridáme vločky. Dobre premiešame. Na vrch nasypeme černice, orechy a sézam.

 

Jabĺčkovo - hrušková ovsenná kaša so škoricou a orechami

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1,5 dcl šálky jemných ovsenných vločiek, 1 jablko, 1 hrušku, 1 PL trstinový prírodný cukor / kto má rád sladšie, môže aj viac /, 2ČL škorice mletej, 1 limetka, 2 PL olej z vlašských orechov, hrsť rozpučených vlašských orechov

Postup prípravy:

Veľmi jednoduchý. Ošúpeme jablko a hrušku, nakrájame na kocky, zalejeme asi pol litrom vody, pridáme vločky a uvaríme kašu. Pomer voda : vločky si musíte určiť sami, niekto má rád hustú kašu, niekto riedšiu. Viete si to korigovať počas varenia. Ak je príliš hustá, dolejte vodu, ak príliš riedka, pridajte vločky. Ja mám rada takú strednú, rôsolovitú. Po uvarení pridáme cukor, šťavu z limetky, nalejeme na taniere, posypeme škoricou a orechami a polejeme olejom z vlašských orechov.

 

Čoko - oriešková Brumík kaša z pohánky

Na prípravu potrebujeme:

3PL pohánkovej krupice, 2PL mletých jemných ovsenných vločiek, 2 PL nasekaných vlašských orechov, 1 PL kakao, 2 PL javorový sirup, 1PL pohánkové mlieko sušené

Postup prípravy:

Do 3dcl vody, dáme pohánkové mliečko, nasypeme krupicu a vločky a urobíme kašu. Ak sa nám zdá veľmi hustá, dolejeme ešte vodu. Uvaríme teda kašu, necháme trochu vychladnúť, zamiešame javorový sirup a orechy a odoberieme polovicu kaše do misky. Nasypeme kakao a zamiešame. Máme tak 2 farebnú kašu, ktorou plníme formičky podľa fantázie. Ja som naplnila 2 brumíkov. Dáme do chladničky stuhnúť a podávame. Môžeme ešte aj poliať javorovým sirupom.

 

Čokoládová kaša plnená horúcimi marhuľami

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka ovsenných otrúb, 1/2 hrnčeka ovsenných vločiek, 2 PL kakaa, 2PL lesného medu, 2 marhule, 1PL ryžového sušeného mlieka

Postup prípravy:

Uvaríme si kašu z ryžového mliečka, vločiek a otrúb. Ak ju chcete podávať riedšiu v tanieri dajte viac vody, aspoň 1/2 litra, ak ju chcete podávať vyklopenú z formičky tak ako ja, tak dajte vody menej. Do mierne vychladenej kaše zamiešame kakao a med a zamiešame. Marhule vykôstkujeme a ohrejeme na miernom plameni. Zohriate ich nakrájame na kocky. Vezmeme si ľubovoľné formičky a naplníme formičku do polovice kašou, na to naukladáme marhule a zalejeme opäť kašou. Dáme zachladiť. Podávame vychladené a vyklopené z formičky. Vo vnútri tak bude čakať prekvapenie v podobe chutnej marhulky.

 

Overnight oats s tahini, banánom, Agáve a orechami 

Na prípravu potrebujeme:

1 hrnček jemných ovsenných vločiek, 1 banán, 1PL tahini pasty, 1PL Agáve, 1ČL sézamových semiačok, Para orechy na ozdobu, mandľové jadrá na ozdobu, mäta na ozdobu

Postup prípravy:

Cez noc namočíme jemné ovsenné vločky do vody. Ráno ich precedíme, necháme odkvapkať. Rozpučíme si vidličkou banán a zamiešame ho s tahini pastou. Zmes primiešame k vločkám. Posypeme sézamom, orechami a polejeme sirupom Agáve. Ozdobíme mätou.

 

Kokosová ovsenná kaša s marhuľovým pyré

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

1/2 hrnčeka ovsenným jemných vločiek, 1/2 hrnčeka strúhaného kokosu, 2PL trstinového cukru, 4 marhule

Postup prípravy:

Vo vode uvaríme ovsennú kašu ´pridaním vločiek, cukru a kokosu. Každý nech si urobí takú hustú, akú má rád. Ak sa Vám zdá kaša príliš hustá dolejte vodu, ak príliš riedka pridajte vločky. Pyré si pripravíme rozmixovaním čerstvých marhúľ ponorným mixérom, kto chce, môže k nim pridať ešte trošku cukru. Na záver naberieme kašu na tanier a hojne ju polejeme marhuľovým pyré. Nič jednoduchšie. Dobrú chuť.

 

Mandarínková ovsenná kaša s kokosom a nektarinkou    

Na prípravu potrebujeme:

Šťavu z 3 mandariniek, 2PL javorový sirup, 1/2 hrnčeka ovsenných vločiek jemných, nektarinku, kokos a oriešky na ozdobu

Postup prípravy:

Veľmi jednoduché, nenáročné. Šťavu si dáme do hrnca, pridáme vločky a varíme ako kašu, kým nezhustne. Každý má rád inú konzistenciu, niekto hustejšiu, niekto riedšiu kašu. Preto, ak sa Vám zdá hustá pridajte vodu, ak riedka, pridajte vločky. Po uvarení zamiešame javorový sirup, posypeme kokosom, orieškami a ozdobíme nektarinkou alebo iným chutným ovocím. Budete milo prekvapení z ovocno krémovej chute tejto kaše. Mňam.

 

Špaldová bio kaša s arašidovým maslom a medom

Na prípravu 1 porcie potrebujeme:

2PL špaldovej bio kaše, 1PL ovsenných vločiek jemných, 0,3l ovsenného mlieka, 2ČL arašidového masla, 1PL medu, 1PL arašidového oleja, 1PL bio arašidov lúpaných nesolených, nepražených, kakao na posyp

Postup prípravy:

Ovsenné mlieko nalejeme do hrnca, zastudena pridáme kašu a vločky a miešame, kým mliečko nezovrie a nevytvorí sa kaša. Ak je príliš hustá, pridajte mlieko, ak príliš riedka, vločky. Dáme si do mikrovlnky trošku roztopiť arašidové maslo a primiešame ho ku kaši. Kašu vylejeme do misky, posypeme kakaom, poriadnou dávkou chutného medu a orieškami. 

 

Quinoa v horkej čokoláde s bio arašidami

Na prípravu 1 porcie potrebujeme:

1/4 šálky Quinoa, 2 riadky 80% horkej čokolády, 1ČL masla Ghee, 2ČL kakaa, 2ČL bio arašidov nesolených nepražených

Postup prípravy:

Uvaríme si Quinoa podľa návodu / varí sa ako ryža /. Ešte kým je Quinoa horúca nalámeme do nej čokoládu, vsypeme cez sitko kakao a pridáme maslo Ghee. Zamiešame a posypeme arašidami. Dobrú chuť. Mňam. 

 

Kokosový nákyp z ovsenných a pohánkových vločiek

Na prípravu 2 zapekacích miesiek o priemere cca 12 cm potrebejeme:

3 dcl ryžového / ovsenného / sójového / pohánkového - výber je na Vás, môže byť aj práškové - mlieka, 2PL kokosu, 2 PL ovsenných vločiek jemných, 2 PL pohánkových vločiek, 1 PL pešničných otrúb, 2 vajcia, 2ČL trstinového hnedého cukru, olej na vymazanie formičiek

Postup prípravy:

Do hrnca pridáme mlieko a rozmiešame v ňom 2 žĺtka. Potom pridáme kokos, oboje vločky, otruby a cukor  a uvaríme klasickú kašu, teda miešame až do zhustnutia. Pokiaľ sa Vám zdá, že je kaša príliš hustá, zrieďte ju kľudne mliekom, pokiaľ je príliš riedka, pridajte ovsenné vločky. Z bielok si ušľaháme sneh a keď kaša trošku vychladne pomaly ho zamiešavame. Mištičky vymažeme olivovým olejom a naplníme tak do 2/3. Rozpálime rúru na 200st a pečieme cca 8 - 10 minút, kým čiapočka navrchu nezhnedne a nákyp nám krásne vyrastie. Nebuďte sklamaní, asi tak po 5 minútach čiapočka spadne a nebude to už vyzerať takto delikátne, ale verte mi, že na chuti to nič nezmení. Vďaka bielkovej pene bude kaša ľahúčka a nadýchaná. 

 

Kaša z overnight oats s avokádom, tofu, arašidovým maslom a banánom

Overnight oats sú klasické ovsenné vločky, ktoré namočíte do vody, alebo jogurt a necháte ich odstáť celú noc. Ja používam vždy jemné vločky s pridanou vlákninou od firmy EMCO.

Na prípravu potrebujeme:

1 hrnček ovsenných vločiek jemných, 1 biele tofu, 1 banán, 1 avokádo, 1ČL arašidové maslo, 2 ČL sirup Agáve, 1ČL kokos, 1ČL orechy, jahoda, medovka

Postup prípravy:

Vločky necháme namočené vo vode počas celej noci, ráno zlejeme vodu a vločky dáme stranou. Do mixéru si dáme tofu, banán, dužinu z avokáda, arašidové maslo, sirup Agáve. Vymixujeme na hladkú zmes, pridáme do vločiek a zamiešame. Dáme do misky a podávame s jahodou, medovkou, posypané kokosom a orechami. Mňam.

 

Maková ovsenná kaša s pohánkovými vločkami, mandľami, orechami a čučoriedkami

Na prípravu 1 kaše potrebujeme:

2 PL ovsenných vločiek, 1 PL pohánkových vločiek, 1 PL maku / môže byť aj nepomletý /, 1 PL pohánkového sušeného mlieka, 1 ČL medu, mleté vlašské orechy, mandle, čučorieky na dozdobenie. 

Postup prípravy:

Do hrnca s vodou cca 2,5 dcl vysypeme pohánkové sušené mlieko, vločky a mak a povaríme do zhustnutia. Ak je zmes príliš hustá, dolejeme vodu, ak príliš riedka pridáme vločky. Po zovretí a miernom vychladení pridáme med na osladenie. Kašu nalejeme do taniera, alebo ozdobnej misky a posypeme orechami, mandľami a čučoriedkami. Dokola polejeme medom.