Domáce výrobky

Ak sa nájde čas, zvyknem si vopred pripraviť niekoľko zaujímavých chuťoviek. Domáce výrobky podľa Vami vytvorenej chute nemajú konkurenciu. Ochutia jedlá, môžete ich len tak mlsať. Zbožňujem všetko domáce, rada objavujem chute iných ľudí, je to nesmierne inšpiratívne. Budem preto rada, ak aj Vy prispejete aj do tejto rubriky svojimi receptami.

 

Praženička s lesnými kuriatkami a domácou zeleninkou

Na prípravu 2 porcií potrebujeme:

8 bio vajec, 2 hrste čerstvo natrhaných kuriatok, 3 stonky jarnej cibulky, 1/2 červenej papriky, soľ, čierne korenie, chilli korenie, 1PL maslo Ghee, paradajky ako oblohu

Spôsob prípravy:

Kuriatka očistíme a nakrájame na polovicu, cibuľku nakrájame na malé kolieska, papriku narezeme na malé kocky. Vajíčka si vymiešame spolu so soľou, čiernym korením a chilli korením. Na panvici ohrejeme maslo Ghee, pridáme cibuľku, kuriatka a asi 5 minút restujeme. Potom pridáme papriku, asi 2 minúty spolu restujeme a na záver vylejeme vajíčka. Miešame, kým máme vajíčka hotové - každý ako má rád. Ja mám rada ani nie príliš husté, ani riedke. Papáme s paradajkami.

 

Nátierka z nepasterizovanej bryndze 

Tento recept nie je žiadnou novinkou, napriek tomu som sa rozhodla ho uverejniť. Chytila ma neodolateľná túžba po chutnej bryndzovej nátierke a tak Vám ponúkam spôsob, ako ju mám rada ja. Nechajte sa inšpirovať.

Na prípravu cca 6 porcií nátierky potrebujeme:

300g nepasterizovanej bryndze, 1PL červenej papriky korenia, 1/2 hrnčeka nepasterizovaného kravského mlieka, 1PL maslo Ghee, 1 malá nová cibuľka, kelové listy, 1/2 červenej papriky, 3 ks sušené paradajky, 1 celozrnná tortilla

Postup prípravy:

Novú cibuľku nakrájame na drobno. Bryndzu zmiešame s mliekom, červenou paprikou korením, maslom Ghee a nakrájanou cibuľkou. Miešame, kým sa nám vytvorí nátierková konzistencia. Tortilu si opečieme na panvici dochrumkava, položíme ju na tanier, na ňu dáme kelové listy, bryndzovú nátierku a na záver nakrájanú papriku so sušenými paradajkami.

 

Pohánkové bochníčky s cesnakom a parmezánom

Pečivo bežne nejedávam, ale raz za čas na nejaký ten chrumkavý chlebík chuť dostanem. A tak si ho upečiem. Nie som majster v pečení a už vôbec nie v pečení chleba, preto uprednostňujem doslova "primitívne" jednoduché recepty. Tento, ktorý Vám ponúkam spadá do kategórie extrémne jednoduchý ! To je niečo pre mňa :-).

Na prípravu 4 bochníčkov o priemere asi 8cm potrebujeme:

1 a pol šálky pohánkovej hladkej múky, 1/2 šálky vlažnej vody, 1 PL kokosového oleja, 1 a pol ČL sušeného droždia, štipka soli, 1 ČL Agáve, Na vrch: 4PL nastrúhaného parmezánu, 1 ČL sušeného cesnaku, štipka sušeného chilli na zvýraznenie

Postup prípravy:

Sušené droždie nasypeme do vlažnej vody a počkáme, kým prášok povolí. Pridáme Agáve, olej, soľ a múku. Vypracujeme cesto na pomúčenej ploche, kým sa bude dať chytiť do ruky bez toho, aby lepilo. Preložíme cesto do misky a dáme ho do tepla kysnúť asi na 1 a pol hodiny. Medzitým si nastrúhame parmezán a zmiešame ho so sušeným cesnakom a chilli. Keď cesto vykynie, urobíme z neho 4 bochníčky a preložíme ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrieme vajíčkom a dáme do rúry na 180st. asi na 20 minút. Potom bochníčky vytiahneme, posypeme parmezánom a dopekáme 5 až 10 min., kým sa parmezán roztopí. Vychladíme a papáme.

 
 

"Snickers" proteínová tyčinka 

Proteín je super. Nebudem rozpisovať jeho výhody, či nevýhody - to si viete nájsť na internete. Ja si proteín dôkladne vyberám, užívam najkvalitnejšie značky s vysokým obsahom srvátky a teda bielkovín. Niekto si možno povie, že je to chémia ... hm ... porovnajte si hodnoty proteínovej tyčinky a napr, brumíka, ktorého dávame deťom. Rozum sa Vám zastaví. Proteín má u mňa zelenú a použila som ho aj v tomto recepte. 

Na prípravu cca 7ks potrebujeme:

2PL arašidové maslo, 1PL tahini pasta, 2PL čokoládový proteínový prášok, 2PL holandského kakaa, 2 PL javorový sirup, 1/2 tofu syra, 1/2 tabličky 85% horkej čokolády, 2 PL sójovej smotany, drvené mandle, repkový olej na potretie rúk pri formovaní

Postup prípravy:

Arašidové maslo, tahini, proteín, kakao, javorový sirup a tofu spolu zamiešame, príp. ak sa Vám bude dať rozmixujeme ručným mixérom. Je to babračka, priznávam. Rozpustíme v mikrovlnke čokoládu so smotanou, premiešame. Ruky si namočíme s olejom a formujeme rolky, alebo iné tvary, aké sa Vám páčia. Máčame v čokoláde, posypeme mandľami a šup do chladničky. O 2 hoďky papáme. Dobrú chuť.

 

Chutný a nenáročný orechový chlebík

Výborný chlebík plný orechov a semiačok, vydrží aj 3 - 4 dni, ja ho uskladňujem zabalený v utierke. Je veľmi rýchly a nenáročný na prípravu no a samozrejme chutí báječne.

Na prípravu potrebujeme:

1 hrnček celozrnnej tmavej múky / ja som mala hladkú celozrnnú pšeničnú /, 2 hrnčeky jemných ovsenných vločiek, 2PL tekvicových semiačok, 2PL slnečnicových semiačok, 1PL ľanových semiačok, 1PL sézamových semiačok, 1 PL nahrubo rozdrvených vlašských orechov, 1ČL soľ, 1ČL sóda bikarbóna, 1/2 kypriaceho prášku do pečiva, 1ČL hnedý cukor, 1 CMAR, 3PL polotučného mlieka / ak bude cesto príliš husté aj viac /

Postup prípravy:

Jednoducho zo surovín vyššie vypracujeme cesto na pomúčenej doske, cesto bude trochu lepkavé, ale to nevadí, múka Vám pomôže. Ja som si z cesta urobila okrúhly bochník, v strede hore som urobila X a dala som na pekáč papier na pečenie a potrela som ho olivovým olejom. Na to som položila chlieb a piekla najprv 15 min. na 230st. potom asi 30 minút na 200st. Chlieb krájajte až úplne vychadený.    

 

Domáce bylinkové maslo

Je to super vec, vždy ho mám v chladničke. Donedávna sme kupovali také super od Rajo, ale potom ma napadlo prečítať si zloženie a už si ho vyrábam sama. A je dokonca omnoho lepšie. Viete ho pridať do polievok, na steaky, len tak na chlebík, na hrianky ... a nie je také nudné ako obyčajné maslo, alebo lučina a pod.

Na prípravu potrebujeme:

1 veľkú hrudku domáceho masla / ak nezoženiete, tak maslo z predajne /, 2PL nasekanej petržlenovej vňate, 2 PL nasekanej pažítky, 3 listy nasekané bazalky, 1/2 ČL sušený cesnak, soľ podľa potreby. Môžete pridať ešte aj chilli korenie, ja som nedávala. 

Postup prípravy:

Maslo necháme ohriať pri izbovej teplote, nech sa neskôr dobre mieša. Nasekáme bylinky a zmiešame ich s maslom, cesnakom a soľou. Zabalíme do potravinovej fólie, urobíme z masla foremný valček a dáme do chladničky. A potom už len odkrajujeme.

 

Jednoduchý a superchutný chlebík s makom a semiačkami

Chlieb ani pečivo nejem, pretože vo väčšine obchodov predávajú síce celozrnné pečivo, ale zakaždým je v ňom mixnutá aj kalsická pšeničná múka. Môj chlebík obsahuje len 1 šálku celozrnnej múky a krásne drží pokope, nepotrebuje lepidlá v podobe bielej múky, je zdravý a plný chutných semiačok a orechov. Takýto chlebík si raz za čas dám s veľkou radosťou.

Na prípravu potrebujeme:

1 hrnček celozrnnej tmavej múky / ja som mala hladkú celozrnnú pšeničnú /, 2 hrnčeky jemných ovsenných vločiek, 2PL tekvicových semiačok, 2PL maku, 1PL ľanových semiačok, 1ČL soľ, 1ČL sóda bikarbóna, 1/2 kypriaceho prášku do pečiva, 1ČL hnedý cukor, 1 veľký biely jogurt SABI, 3PL polotučného mlieka

Postup prípravy:

Jednoducho zo surovín vyššie vypracujeme cesto na pomúčenej doske, cesto bude trochu lepkavé, ale to nevadí, múka Vám pomôže. Ja som si z cesta urobila okrúhly bochník, v strede hore som urobila X a dala som na pekáč papier na pečenie a potrela som ho olivovým olejom. Na to som položila chlieb a piekla najprv 15 min. na 230st. potom asi 30 minút na 200st. Chlieb krájajte až úplne vychadený.    

 

Domáce pesto z medvedieho cesnaku a sušených paradajok

Na prípravu 1 jogurtovej fľaštičky potrebujeme:

8 listov medvedieho cesnaku, 5ks sušených paradajok v olejovom náleve aj s trochou oleja, 5PL olivový olej, 3PL sézamový olej, 1 PL vlašské orechy, 1PL mandle, 1PL strúhaný parmezán.

Postup prípravy:

Jednoducho všetky suroviny rozmixujeme. Ak sa nám zdá zmes príliš hustá nebojte sa doliať viac oleja. No a chutnajte, aby to bolo dost slané, dost orechové, dost cesnakové a dost paradajkové. Chuť musí byť vyvážená :-)

Môj tip:

Pesto si urobte do sklenených fľaštičiek, uzatvorte vrchnákom a nechajte ho v chladničke. Vydrží Vám aj 2 týždne. Má absolútne širokú škálu použitia - do cestovín, do šalátov, na hrianku, na mäso, na grilovanú zeleninu ... skrátka pesto Vám ochutí úplne všetko. Taktiež fantázii sa medze nekladú. Do pesta môžete použiť rôzne oriešky, bylinky, zeleninu ...

 

Jogurtová majonéza s chilli

Na prípravu 1/2 fľaštičky od jogurtu potrebujeme:

1 žĺtko, 2,5dcl rastlinného oleja, 2ČL bieleho hustého jogurtu / Sabi, Zvolenský /, soľ, chilli korenie sušené

Postup prípravy:

Vložíme si žĺtko do misy od ručného sľahača. Šľaháme a po pár sekundách začneme veľmi pomaly a opatrne vlievať olej. Keď vylejeme všetok olej a konzistencia ostane hustá, máme hotovo ! Ochutíme soľou, chilli korením, a 2 ČL bieleho jogurtu. Premiešame a uskladníme alebo spapáme.

 

Kakaový tofu pribináčik

Tofu je podľa mňa geniálna vec. Tuším ho jem tak 5x do týždňa. Pripravujem ho na veľa spôsobov, len tak posolený so zeleninou, marinovaný, grilovaný, plním nim mäso, používam ho do polievok, rizota, do šalátov, na špízy, milujem ho v sladkej verzii, s medom, banánom, avokádom, kakaom, mixujem ho, pučím ho ... skrátka robím s ním rôzne recepty. Je dobré ním občas nahradiť mäso. Tofu je bohaté na bielkoviny má minimum tukov a žiadny cholesterol. Narozdiel od mäsa tofu obsahuje nenasytené mastné kyseliny, vlákninu, vitamíny skupiny B a tiež minerály ako je vápnik, horčík a železo. Obsahuje fytoestrogeny, ktoré sa odporúčajú ženám v období menopauzy. Fytoestrogeny sa starajú o hormonálnu rovnováhu organizmu a pôsobia preventívne proti rakovine prsníkov (konzumácia sóje znižuje až o 80%) a tiež proti osteoporóza.

Na prípravu potrebujeme:

1 biele tofu natural, 1/2 bieleho jogurtu / hustého Sabi, Zvolenský /, 1PL kakao, 3PL med, šťava z 1/2 citróna,

Postup prípravy:

Nič jednoduchšie, proste to hoďte do mixera a mixujte, kým nebude zmes úplne hladká. Myslím, že lepšie ako kupované a pritom tak jednoduché. MŇAM.

 

Najlepšia paradajková salsa

Ak ju vyskúšate, iné recepty na salsu rovno pokrčíte a zahodíte, Vyvážená chuť sladká, slaná, jemne kyslastá, mierne štipľavá, taká je moja salsa. Môžete ju použiť do šalátov, cestovín, na hrianku, do omáčok, do strukovín, k mäsu ... použitie je nekonečné.

Na prípravu potrebujeme:

3 stredne veľké paradajky, 1/2 cibule, 8 ks sušených paradajok, 1 malá paprika / jedno aká /, 1PL olív / ideálne tmavých/, 3ks ančovičky, 1ČL oregána, 2 listy bazalky, 1ČL Agáve, soľ, korenie, chilli. červená paprika korenie, olivový olej

Postup prípravy:

Orestujeme si cibuľu na olivovom oleji, pridáme na kocky nakrájané paradajky, papriku, ančovičky a restujeme spolu, kým paradajky nezmäknú. Ochutíme ich soľou, korením, chilli a paprikou, oregánom a bazalkou. Presypeme zhustnutú zmes do ručného mixéru, ochutíme agáve a len párkrát rozmixujeme - nie na jemnú kašu, nech ostanú kúsky. Do zmesi pridáme nakrájané sušené paradajky, olivy a premiešame. Odporúčam urobiť si toho viac, uskladniť v uzatvárateľných fľašiach v chladničke a máte po ruke skvelú salsu ku cestovínám, hriankam, zemiakom, a vôbec ku čomukoľvek.

 

 

 

,